Hőszigetelés +36-30/9663268

Hőszigetelés  - ami mindenkit foglalkoztat

Tervezés, tanácsadás: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. és/vagy +3630/9663268

ENERGETIKAI TANÚSÍTVÁNY készítése 

Belső oldali hőszigetelés - vagy belső szigetelés - tervezése 

Szakma – mesterség - tudomány

 

Napjaink leggyakrabban emlegetett, szinte kimeríthetetlen témája a hőszigetelés. A gazdasági válság, a globális felmelegedés, a fosszilis energiahordozók folyamatos fogyásának sokkoló hatású rémhíre a takarékosságra hívja fel az ipar és a lakosság figyelmét. Már akkor óvatosan kellett volna kezelni az energiafelhasználás kérdését akkor is, amikor hazánkban a gáz bevezetése széles körben elterjedt, azaz a hetvenes években. Németországban energiaracionalizálási tanulmányok jelentek meg, a szakemberek elkezdtek foglalkozni az energiatudatos építészettel. Megjelentek a kedvező hőtechnikai tulajdonságú falazó elemek (mészhomokkő), nyílászárók, az egyre hatékonyabb hőszigetelő anyagok. Fokozott figyelmet fordítottak a hőhídmentes épületszerkezetek, s ezzel párhuzamosan az építmények megfelelő páratechnikai kialakítására is. Ha késve is, de lassan a közép- és kelet-európai országok között mi is elindulunk azon az úton, amit úgy neveznek, hogy környezettudatosság, és fenntarthatóság.

Arra kell tehát törekedni, hogy minél kevesebb energiát használjunk fel, minél kevesebb legyen a széndioxid-kibocsátás. A legolcsóbb energia az, amit nem fogyasztunk el. Törekedni, hogy minél kevesebbet kelljen költeni, és hogy minél kevésbé szennyezzük a környezetet az üvegházhatás beláthatatlan következményeinek elkerülése érdekében.

A csökkentett energiafelhasználásnak alapjáratban kétféle módja van:

Az építmények csökkentett energiafelhasználásának alapján öt kategóriát különböztethetünk meg 

  1. az alacsony energiafelhasználású ház négyzetméterenként és évente 50 kWh-t jelent
  2. az ultra alacsony energiafelhasználású ház, ennél jóval kevesebb, évi 30 kWh/m2
  3. a passzívház  15 kWh/m2,
  4. a  nulla fűtési energiafelhasználású ház 0 kWh/m2/év, valamint
  5. az autonóm ház, amely szintén nem vesz fel energiát egyetlen energiatermelő szektortól sem, azaz – ahogy a neve mondja - önellátó.

(Ezek igen jelentős eredmények annak a ténynek az ismeretében, hogy egy átlagos méretű családi ház energiaigénye egy év alatt 120-160-180 kWh/m2. Az áremelések és a szigorodó szabványok következtében egyre több jól szigetelt, alacsony és az ultra alacsony költségvetésű házra találunk példát.  A nulla fűtésű és az autonóm ház a térségünkben még csak utópisztikus fogalom. Ami viszont egyre inkább bekerült a köztudatba, az a passzívház.

A passzívház eredetileg az energiatakarékos épületekre alkalmazott német minősítési rendszer.

A passzívház technológia fő célja a hőenergia-veszteségek minimalizálása. Pontosítva, „a passzívház olyan épület, amelyben a kényelmes hőmérsékletet biztosítása (ISO 7730) megoldható kizárólag a levegő frissen tartásához (DIN 1946) megmozgatott légtömeg utánfűtésével vagy utánhűtésével, további levegő visszaforgatása nélkül.” Műszaki szempontból megfogalmazva, a passzívház olyan épület, amelynél a felület és a térfogat aránya (A/V) nem nagyobb 0,7-nél. Egységnyi energiafelhasználása kisebb mint  10 W/m², tökéletesen hőhídmentes, a külső fal hőátbocsátási tényezője (U-érték) nem haladja meg a 0,15 W/m²K, az ablakok U-értéke maximum 0,8 W/m²K, pára- és légzáró képessége (nsc) kisebb 0,6 óra, valamint hőcserélővel társított szellőztetést alkalmaznak. A legmegfelelőbb egy földbe ásott félgömb lenne - Tolkien tudott már valamit, amikor a Hobbitok házait megálmodta, de én is, amikor már gyerekkoromban ilyen házra vágytam -, de mivel ez kevéssé kivitelezhető, törekszenek a minél egyszerűbb, szinte kocka alakú formák, minden „kutyaól”, és egyéb kiugró elem kialakítása nélkül. A nyílászárók három réteg üveggel vannak ellátva, a tömítésük, beépítésük pedig tökéletesen hőhídmentesen megoldott. A passzívházak a jól megtervezett, megfelelő vastagságú, anyagú és a kialakítású hőszigetelésüknek köszönhetően nem igényelnek hagyományos fűtési rendszert.

Természetesen a hőveszteség tökéletes kiküszöbölése lehetetlen feladat, mivel egy bizonyos vastagságú falazat, egyéb épületszerkezet, illetve hőszigetelés építése túlságosan költséges lenne. Ezért az igény szerinti hőmérséklet eléréséhez szükséges hőmennyiséget elsősorban a napsugárzásból, a talajból vagy éppenséggel a kültéri levegőből nyerik. Ehhez még hozzájárul belső tér hulladékhőjének hasznosítása, illetve az épületben levő élőlények - egy átlagos felnőtt ember 210 Watt-tal melegíti környezetét - és műszaki berendezések által kisugárzott hőből pótolják. (Pl. az izzók a villamos energiának csupán egy részét hasznosítják világítás formájában, a többi energia hővé alakul és az épületben marad. Főzés közben használjuk a tűzhelyet a konyhában, használjuk a különböző háztartási gépeket, a TV-készüléket, a számítógépet. Ezek mind hulladékhővel növelik az épület belső energiáját, azaz meleget adnak.A passzívház minősítési rendszer szerint ez lehet lakóház vagy akár iskola, korábbi építésű és felújított épületekre is.

Érdekességképpen megemlítem, hogy az első passzívházat 1991-ben a németországi Darmstadt-Kranichstein-ben építették. Azóta kb. 15000 passzívház épült Európa-szerte, de a világ több országában is. Szigeteljünk tehát, de hogyan? Miután az utolsó pár évtized során központi kérdésként került be az  köztudatba a hőszigetelés témája, és szinte az egész ezzel kapcsolatos tudomány olvashatóvá vált különféle kiadványoknak, cikkeknek, tanulmányoknak köszönhetően, mégis sok fogalom a mai napig nem tisztázott sokszor még a szakmával foglalkozók körében sem.

Vegyük tehát sorra a legalapvetőbb hőtechnikai alapfogalmakat!

Egy épületben a hőveszteség pótlásához és a kellemes belső hőmérséklet biztosításához hőenergiára, hő áramlására van szükség. Hőáramláshoz akkor jön létre, ha a belső és a külső tér között hőmérsékleti különbség van. A hőáramlás függ a fal típusától és hőszigetelési minőségétől. A hő háromféle terjedési módjáról beszélhetünk:

 

 (fotó: a hőhíd okozta folyamatos páralecsapódás következtében bepenészedett a fal a parketta alatt.)

 

A legismertebb szigetelőanyagok:

Polisztirol

Szálas szigetelő anyagok (kőzetgyapot, üveggyapot)

Üveggyapot

Az üveggyapot termékek számos előnye az újrafelhasznált üvegnek és homoknak köszönhető. Ezek természetes alapanyagok, és így nagyon gyorsan regenerálódnak.
Mivel a homok és az üveg nem éghetőek, nincs szükség plusz adalékanyagokra, az üveggyapot termékek tűzállóak. Az üvegszálak között lévő, jelentős mennyiségű finom légrétegnek köszönhetően kiváló hőszigetelő képességűek. Az üveggyapot puha érintésű, egyszerű kezelni és beépíteni, mivel könnyű és rugalmas. A komprimált üveggyapottekercs segítségével sok helyet lehet megtakarítani a kezelésnél, szállításnál és raktározásnál. Tökéletesen illeszthető, ezért a beépítése kényelmes, biztonságos és elkerülhetőek a nem kívánt hőhidak. (Hővezetési tényezője: λd=0,038 W/mK)

Kőzetgyapot

A kőzetgyapot hőszigetelő képességét a kőzetszálak között található legtermészetesebb szigetelőanyag, a levegő biztosítja. Mivel a levegő a kőzetgyapot szigetelőanyag szálai között természetes módon van jelen, ezért hőszigetelő képessége az épület teljes élettartama alatt (50-80 év) állandó. A kőzetgyapot finom szálszerkezetének és viszonylag magas testsűrűségének köszönhetően a szálak közötti levegő megközelítőleg nyugalomban van. A kőzetgyapot hőszigetelő képességét befolyásolja, hogy vízszintes vagy függőleges felületet szigetelnek vele, hogy a felülete áramló vagy nyugalomban lévő, nedves vagy száraz levegővel érintkezik. Pl. a Frontrock Max E homlokzati kőzetgyapot szigetelőlemez egy inhomogén, azaz két rétegből állő lemez. A felső, 20mm vastag réteg tömörebb, ami a homlokzatot ellenállóbbá teszi a külső mechanikai hatásokkal szemben. Az alsó, vastagabb réteg elég rugalmas ahhoz, hogy alkalmazkodjon az esetleges felületi egyenlőtlenségekhez. A két réteg együttesen pedig 10%-al jobb hőszigetelő képességű a régebben fejlesztett termékekhez képest. (Hővezetési tényezője: λd=0,036 W/mK)  

Parafa

A parafa a lehető legtermészetesebb anyag, emellett kiválóak a szigetelési tulajdonságai. Ha valaki megengedheti magának, hogy igényesebb terméket válasszon, az keresve sem találhat jobb megoldást a teljesen természetes alapanyagból készült termékeknél.

Mindkét típusú parafa termékkel szigetelt épület lélegzik, a táblák nem szívják magukba a nedvességet, rovarok, rágcsálók nem tesznek kárt benne. Általános jellemzője, hogy jó hő- és hangszigetelést biztosít. Lélegző szerkezet, ugyanakkor a hajszálcsöveken keresztül nem szívja fel a vizet. Páraáteresztő képességű, tartós, sűrűsége 110-120 kg/m³, méretstabil, rugalmas, ellenáll a mechanikai hatásoknak és a vegyszereknek, nehezen éghető. Az egészségre nem káros, anyagát gombák és baktériumok nem támadják meg, környezetbarát (újrahasznosítható). Mínusz 180 ºC-tól +100 °C-os környezetben alkalmazható. A parafa lemezek egyszerűen, könnyen feldolgozhatók, jól vághatók. A falra flexibilis csemperagasztóval kell rögzíteni, érdemes azonban – a lélegző képesség megtartása érdekében - csak pontokban ragasztani, illetve néhány helyen dübelezni. Az anyag felhasználásának kiemelt területe a hűtőkamrák hőszigetelése. Rendkívül fontos, hogy a hűtőkamrákat védjük mindenfajta víznek, párának a falon, tetőn, padlón keresztüli beszivárgásától, mivel a levegő relatív páratartalmának esetleges növekedése csökkenti a hűtőhatást. (Hővezetési tényezője: λd =0,037-0,040 W/mK).

Ásványi eredetű szigetelő tábla:

Teljes mértékben természetes anyagokat tartalmazó, kis súlyú, könnyen beépíthető, saját ragasztójával és dübellel rögzíthető merev táblák. Mivel nem éghető, könnyen kezelhető, ideális alulról hűlő födém szigetelésére, pl. garázsok mennyezetének hőszigeteléséhez.

Hővezetési tényezője: (λd=0,048-0,050 W/mK)

          Szórt PUR-hab


          Fújható ásványgyapot

Alapanyag szempontjából két fő csoportba lehet sorolni a fújható ásványgyapotokat::

kötőanyagot nem tartalmazó (ún. virgin wool) vagy a táblás vagy tekercses termékek gyártása során keletkező vágási hulladék újra feldolgozásával előállított termékekhez. A befúváshoz készülő kőzetgyapot, fehér színű, gyapot szerű anyag. A kötőanyagot nem tartalmazó ásványgyapot termékek előnyei:természetes alapanyagokból készülnek, nincsenek egészségre káros alkotórészeik, A1 (nem éghető) tűzvédelmi osztályba tartoznak. A befújható anyagokról már megjelent a honosított magyar szabvány, MSZ EN 14064 számon.

A szabvány három alapvető alkalmazási területet különböztet meg:

  • vízszintes épületelemek szabadon befújt szigetelése: épületek zárófödémei (loft insulation);
  • falazott, üreges falak: előtétfalas szerkezetek
  • vázas (keret) szerkezetek: tartóvázas épületek vízszinte, ferde és függőleges elemei

 Az alábbi minimális testsűrűségeket kell megkövetelni a beépítés során.

Termék

Falazott (üreges) szerk.

Vázas (keret) szerkezetek

függőleges és ferde síkú

vízszintes

üveggyapot

25 kg/m3

30 kg/m3

30 kg/m3

kőzetgyapot

60 kg/m3

70 kg/m3

65 kg/m3

Új termékeink olyan épületelemek és –szerkezetek hatékony hőszigetelését is lehetővé teszik, amelyekben más – táblás vagy tekercses kiszerelésű – termékek alkalmazását nem vagy csak nehézkesen lehetne megoldani. Javasolt borított fafödémek, előtétfalas szerkezetek,könnyűszerkezetű épületek falai, födémei, tetőszerkezetek nehezen elérhető részei szigetelésére. A módszer előnyei: gyors, hatékony, hézagmentes felület, kis súly, nem éghető, nincsenek egészségre káros összetevők

Átváltások:

Thermal Conductivity - Hőátadási tényező:

Thermal Diffusivity - Hődiffúzió

Thermal resistance - Hővezetési ellenállás

Még több mértékegység és átváltás található az átváltások című oldalon.

A további cikkekben egyéb megoldásokról is olvashatnak, hőszigetelő bevonatokról, festékadalékokról, újabb termékekről, technikai vívmányokról

Tervezés, tanácsadás: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. és/vagy +3630/9663268

 

free counters