Élkötegelt (ipari) parketták alapvető és legfontosabb jellemzői
Az alábbi tájékoztató egy termékismertető sorozat első témája, amelyben az egyes termékekre vonatkozó szabványok, előírások ismertetésével és értelmezésével szeretnénk segíteni mindenkit az eladásokban
Burkolástechnika Egyesület MT – műszaki tájékoztatás
Burkolástechnika Egyesület TI – termékismertető
Burkolástechnika Egyesület MI – termékismertető
Az úgynevezett ipari parketta tulajdonképpen a mozaikparketta gyártása során készülő melléktermék, amelyet a mozaikparketta elem keskenyebb oldalára fektetésével állítanak elő. A terméket emiatt régebben élére állított parkettának is nevezték.
Magyar termékszabványa nem volt, ma már viszont nálunk is hatályban van az európai szabvány, amely előírja a tulajdonságait, és a vele szemben támasztott követelményeket.
Európai termékszabvány (2008-ban módosítva):
MSZ EN 14761:2006+A1:2008
Fa padlóburkolatok.
Parketta tömör fából.
Élkötegelt keskeny, széles és modul parketta elemek
(Amint látható, a szabvány három alaptípust különböztet meg, de a továbbiakban csak az ipari parkettának nevezett keskeny parkettaelemekről lesz szó.)
Megjelenési osztály szerinti besorolás:
a keskeny parkettaelemek esetében semmilyen korlátozás nincs a színre, göcsökre és rajzolatra vonatkozóan.
Szíjács és elszíneződés is megengedhető, de felületi korhadás és rovarkárosítás nem fordulhat elő.
A termékek előállításához felhasznált leggyakoribb fafajok: akác, cseresznye, bükk, tölgy és kőris, de egzóták alkalmazása is előfordul.
A szabvány ún. szabad minőségi osztályt is engedélyez. Ebben minden fafaj felhasználható, amelynek Brinell keménysége ≥ 10 N/mm2. A további tulajdonságokat a gyártó és a vevő határozza meg.
A parkettaelem jellemző méretei (mm):
| Magasság | Szélesség | Hosszúság |
Méretek | 8 ÷ 35 | 6 ÷ 10 | 115 ÷ 325 |
A parkettaelemeket (lamellákat) kis méretük miatt meghatározott számú, keskeny oldalára fektetett lamellából álló ún. fektetési egységekben szállítják. Ezeket a szállíthatóság és egyszerűbb lerakás miatt a szín- vagy hátlapon hálóval, ragasztószalaggal stb. tartják egyben.
Egy fektetési egységen belül különböző szélességű elemek is előfordulhatnak, emiatt szabványos hosszúsága nincs megadva.
A méretei a fentiekből adódóan a következőek lehetnek:
- vastagság: 8 ÷ 35 mm
- fektetési egység (tábla) szélessége: 115 ÷ 320 mm
- fektetési egység (tábla) hosszúsága általában: 200 ÷ 450 mm.
Alkalmazás:
hosszú élettartama, tartóssága, ellenálló képessége, változatos és esztétikus megjelenése valamint kedvező ára miatt az ipari létesítményeken kívül iskolákban, üzletekben, lakásokban is beépíthető. Mivel a parkettaelemek között nincs csaphornyos kapcsolat, akár teljes magasságukban csiszolhatóak (a szabvány legalább kétszeri felújítási lehetőséget ír elő követelményként).
Fektetés:
ezt a termék csak teljes felületen ragasztva építhető be. Európai fafajok esetén a ragasztók gyártói általában legalább oldószeres, egzóták vagy nedvességre fokozottan érzékeny fafajok esetén poliuretán vagy MS polimer ragasztó alkalmazását javasolják.
Felületkezelés:
a parkettaelemek szabvány által megengedett mérettűrései miatt a táblák felülete egyenetlen, ezért felületkezelés előtt a német előírások szerint legalább kétszeri csiszolás (gyalulás) szükséges.
A csiszolás után a felület lakkozható matt, selyem- vagy magasfényű lakkokkal, de a természetes anyagok előtérbe kerülésével egyre jobban terjed az olajozás, viaszolás (vakszolás) vagy a viaszos olajjal végzett kezelés is.
Parketták és fa burkolóanyagok harmonizált szabványa:
az MSZ EN 14342 szabvány előírja a fa burkolóanyagok és parketták jellemzőit, valamint a teljesítőképességre vonatkozó előírásokat, és meghatározza azok vizsgálati módszereit.
A harmonizált szabvány megjelenése miatt a parketták forgalmazásához már nem szükséges ÉMI minősítés, elegendő a gyártói (illetve szállítói) megfelelőségi nyilatkozat.
© Brassnyó László 2010 − Burkolástechnika Egyesület