Sajnos sokan még mindig nem tudják, hogy a fa- vagy parafa padlók kopás és karcállóságát a elsősorban a felületkezelő anyagok adják meg.
Ezért nem mindegy, hogy mit választunk. A legjobb szakemberhez fordulni ebben a kérdésben is.
Alapvetően kétféle felületkezelő anyagot alkalmazunk, a lakkokat és az olajokat (vagy keményviasz-olajoka).
Lakkok
A környezetvédelem igen fontos szempont, így manapság már a legtöbb lakk oldószermentes. A köznapi nyelvben vizesbázisú (water based,wasserbasiertes Mittel) nevezi. Tulajdonképpen az anyagnak nem bázisa a víz, hanem az oldószere, de úgy tűnik, ez a szokás már csak így marad.
A vízzel oldódó lakkok mellett tradicionális, oldószeres lakkok is kaphatók, de egyre több gyártó vonja ki a forgalomból.
Oldószeres lakkok:
Az oldószeres lakkok között vannak egyszerűbb, kisebb igénybevételnek kitett helyiségekbe való padlóra, illetve falra való termékek. Ezek egykomponensű, alacsonyabb árfekvésű felületkezelő anyagok.
Nagyobb igénybevételnek kitett helyiségbe mindenképpen kétkomponensű lakkot ajánlok, egy vagy két rétegben felhordva.
DIN 18032-2, aromamentesített, tornatermek, padlófűtés parkettájához ideális megoldás
Hagyományos, 2-komponensű PU-lakk, akár egy rétegben is ellenálló felületet ad
Oldószermentes, "vízbázisú" lakkok
A vásárlók, felhasználók egyre inkább az oldószermentes lakkokat keresik.
Ezek között is vannak egy és két komponenses, különleges esetben (tűzgátló) háromkomponenses termékek.
Ezeken kívül gyártanak különleges célra alkalmas termékeket is, pl. csúszásmentesí felületet képzésére alkalmas lakk, vagy tűzgátló, háromkomponensű lakk.
Minden termékhez pontos műszaki leírás, kivitelezési útmutató, biztonsági adatlap tartozik.
Olajok
Az olajok egyre inkább visszatérnek a divatba. Természetes alapanyagokból készülnek, nagyon szép, élettel teli felületet nyújtanak. Megvan az az előnyük, hogy nem kell egyszerre az egész helyiséget felújítani, csupán ott szükséges rendszeresen kezelni, ahol gyakran járunk. Tehát nem kell szekrényeket tologatni, teljesen felesleget kirámolni a szobát. A hátránya az, hogy gyakoribb és gondosabb ápolást igényel. Kültérben ősszel és tavasszal, tehát évente kétszer át kell kenni a teljes felületet.
A termékek ára nagyon változó, sokszor a minőség, de sokszor a kereskedelmi stratégia határozza meg az árfekvést. Ami azt jelenti, hogy nem mindig arányos az ár az értékkel. Ezért is célszerű szakembert kérdezni, esetleg magának a gyártónak a képviselőjét, nem pedig egy áruház alsó polcáról a kosárba emelni, és esetleg egy drága fa vagy parafa terméket elrontani.Itt még külön kihangsúlyozom, hogy a parafához egészen más lakkokat kell alkalmazni. Ha nem elég rugalmas a felhasznált termék, akkor pókhálószerű repedések jelennek meg a felületen, tönkremegy a padlónk. Érdemes az olajoknak is utána nézni. Nagyon kevesen értenek a jó olajozáshoz, sok gyártó vagy mester a tapasztalatai alapján ellenzi a parafa olajozását. Ellenben vannak, akik esküsznek rá, mivel nagyon szép, a parafa struktúráját kiemelő látványban lesz részünk. Tehát, ha parafát olajoztatunk, csak nagyon tapasztalt parkettást bízzunk meg a munkával.